Apie asmens ir rankų higieną

Vasario mėnuo buvo skirtas vaikų asmens higienai bei rankų prausimo pamokėlėms. Per pusšimtis „Vyturėlio“ darželio ugdytinių, bei Joniškio mokyklos – daugiafunkcio centro ir Inturkės pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ir pradinio ugdymo mokinių skyrė laiko mokymams kaip išlikti sveiku daugiau dėmesio skiriant asmens higienai. Vaikai pradžioje išklausė labai svarbias priežastis, kodėl reikia būti švariu, kodėl būtina praustis ir kaip taisyklingai plauti rankutes. Paskui visi išklausėme daugumos ugdytinių, norinčių pasisakyti apie savo „patirtis“,  kam, kiek  ir kodėl reikia būti švariu. Pokalbiai taip nesibaigė – eksperimentas atskleidė visą tiesą kaip mažieji įsisavino teorines žinias, kaip išvengti oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų – koronaviruso, gripo, „skrandžio gripo“, rota, nora virusų, tymų, TB, vėjaraupių ir kitų infekcinių susirgimų. Smagu, kad mažieji puikiai žino, pilnavertės ir subalansuotos mitybos, fizinio aktyvumo, kokybiško poilsio ir geros emocinės sveikatos įtaką augančiam organizmui. Kasdienis būvimas gryname ore ir organizmo grūdinimas mažųjų nestebino, nes jie tai daro kartu su tėveliais, o skiepytis visiškai nebaisu…

Prakalbus apie asmens higienos reikšmę, tam, kad apsisaugoti nuo ligų plitimo, vaikai mielai kibo į praktines veiklas –  parodyti, suvaidinti ar kitaip išreikšti savo žinias, kur daugiausia tyko bakteriukų, mikrobiukų ir daugelio kitokių ligų sukėlėjų (kirmėlinių, toksaplazmozės ir kt.). Mokomosios vaizdinės priemonės (spec. miltelių ir prožektoriaus) pagalba atlikę eksperimentą, vaikai suprato, kodėl būtina plauti rankutes taisyklingai ir daug kartų, o „paglostytas šunelis“ bei suvaidintas kosulys ir čiaudulys į delną (čia kalbėta apie kosėjimo ir čiaudėjimo kultūrą) vaikams vaizdžiai parodė, kiek mes galime gauti, perduoti, pernešti įvairiausių ligų sukėlėjų.

Smagius užsiėmimus vainikavo dar viena praktinė veikla kaip taisyklingai užsidėti ir, esant reikalui, nešioti kaukes. O kam reikalingos apsauginės medicininės kaukės, vaikai patys pateikė atsakymus- ir apsisaugoti ir apsaugoti… Papildytas žinių bagažas vaikams leido suprasti, kad būtini asmens higienos įpročiai yra neatsiejama kasdienė gyvenimo dalis.  O Utenos sveikatos biuro parūpinti spalvoti   rankšluostukai vaikams buvo lyg taisyklingo rankučių plovimo egzamino išlaikymo įvertinimas.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Dalios Burneikienės  informacija

2021-03-18