Meilė – jausmas, pažinimas, elgesys

Kovo-balandžio mėnesiais Utenos gimnazijose vyksta paskaitos vienuoliktokams ,,Meilės pamokos“, kurias veda biologijos mokytojas Ričardas Pagojus. Kovo 23 d. popietę Adolfo Šapokos gimnazijos mokiniai, kaip intrigos, laukė netradicinės pamokos (2-jų pamokų). Lektorius laisvu, įtraukiančiu ir aktyviu tembru dėstė ypatingos temos aspektus. Kiekvienas sakinys vedė į priekį ir laukėme, kas bus dar, ką dar naujo sužinosime. Kuo skiriasi meilė nuo įsimylėjimo? Įsimylėjimas yra visada susietas su išoriniais dalykais. Įsimylėjimas nėra jūsų pasirinkimas. Jis užgriūva ant kiekvieno liaunų pečių.

Pasak lektoriaus, – „Paauglystė baigiasi, kai suprantu, kas aš esu; turiu susikūręs savo vertybių sistemą (kas man svarbu); numatau ateities perspektyvas; sugebu užmegzti pastovius tarpusavio, draugystės ir meilės santykius (kaip prisiimu atsakomybę).

Meilės sąvoką daugybė filosofų, publicistų, psichologų, pedagogų, žiniuonių ir kitų žmonių, bandė ir bando apibūdinti, tačiau tam nėra vieno teisingo atsakymo. Jis kiekvienam bus kitoks. Tačiau R. Pagojus meilę traktuoja, kaip 3 ingredientų visumą: jausmas, elgesys, pažinimas. Mes neprivalome mylėti, mes pasirenkame mylėti.

Kiekvienam mūsų kartais kyla klausimai:

Ar galima išmokti mylėti?

Kas yra meilės priešai?

Ar egzistuoja internetinė meilė?

Kaip pamatuoti meilę?

ir. kt.

Ar įmanoma vienareikšmiškai atsakyti į tokius ar panašius klausimus? Čia kaip mityboje, jei tinka vienam, nebūtinai padės kitam. Tendencijos – panašios, tačiau yra daug veiksnių, kurie tą pačią situaciją leidžia nukreipti kitu kampu.

,,Mes neprivalome mylėti. Mes pasirenkame meilę“, – Scottas Peckas.

Verta susimąstyti…

Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės pavaduotoja Ina Meidienė

2018-03-27