Kas griauna mūsų sveikatą ? ženklai E

Kodėl verta vengti produktų su įvairiais maisto priedais ir kokią sveikatos kainą mokame už gražų ir pigų produktą?

 

      Viešai skelbiama, kad maisto priedai, kurie leistini naudoti maisto pramonėje, yra patikrinti ir jeigu neviršijama leistina dozė, sveikatai poveikio neturi. Ar tikrai tai yra tiesa?

 

      Tas faktas, kad iš leidžiamų vartoti maisto priedų sąrašo išbraukiami anksčiau saugiais laikyti maisto priedai, kad kai kurie priedai leidžiami vartoti Europos Sąjungoje, kitose valstybėse uždrausti, kelia pagrįstas abejones, ar tikrai pas mus įteisinti maisto priedai yra saugūs.

 

      Štai priedai E249, E250, E251 ir E252, nitritai ir nitratai, taip mėgstami mėsos pramonėje, nes puikiai konservuoja mėsos produktus ir paryškina bei išlaiko patrauklią raudoną spalvą. Nitritai – NO2, tai pakitęs nitratas, jis nuodingas, stabdo deguonies apytaką kraujyje, todėl ypač pavojingas naujagimiams. Vykstant reakcijai organizme, iš nitritų susidaro nitrozaminai, jie yra labai agresyvūs bei ypač žalingi sveikatai. Todėl nieko nėra stebėtino, jei valgydami produktus su panašiais priedais stokojame energijos ir sveikatos. 

 

      Žinoma, suvalgius griežinėlį taip pagardintos dešros, nieko nepajausime, tačiau nesunku įsivaizduoti, kas vyksta organizme tokiais „priedais“ jį papildant diena iš dienos daugelį metų. Dėl mažų tokių „pagardų“ kiekių poveikis organizmui pasireiškia labai iš lėto, o maisto pramonė mus maitina šimtais panašių junginių, tad įrodyti kurio nors vieno akivaizdų kenksmingumą sunku. Atrodo valgome skanų ir gražų maistą, o mūsų savijauta blogėja.

 

      Daugelis priedų gali smarkiai suklaidinti. Pavyzdžiui citrinos rūgštis (E330), gaunama fermentacijos būdu iš melasos atliekų, susidarius grybeliui Aspegillus, nieko bendra su citrinomis neturi. Manoma, kad ji turi kancerogeninį (gali paskatinti vėžinius susirgimus) poveikį.

 

      Lecitinas (E 322) yra labai plačiai vartojama medžiaga, naudojama ir kaip antioksidantas. Gamintojai skelbia, kad tai natūrali medžiaga, kuri gaunama iš augalinės žaliavos: sojų arba rapsų aliejaus. Lecitinas nėra kenksmingas, nes tai yra medžiaga, kuri natūraliai randama daugelyje maisto produktų. Iš dalies jie teisūs, bet tik iš dalies. Pramonėje lecitinas, kuris naudojamas kaip emulsiklis, antioksidantas ir stabilizatorius yra labai modifikuotas, kaip žaliava naudojami genetiškai modifikuotų sojų ir rapsų aliejai. JAV sojų produktai yra laikomi vieni iš labiausiai sukeliančių migreną, astmą ir kitas alergines reakcijas. Deja, maisto priedų kilmę ir gamybos būdo, nurodyti ant produkto neprivalu, tad gamintojai gali ramiai naudoti pigiausius bei prasčiausius maisto priedus.

 

      Kai kurie priedai gali akivaizdžiai byloti apie produkto kokybę. Jei ant produkto sutiksite užrašus (E620, E621 – 625) žinokite – tai skonį gerinančios medžiagos, gliutamino rūgšties druskos: natrio, kalio, kalcio, amonio ir magnio glutamatai. Tai yra balti, tikėtina gyvulinės kilmės, vandenyje tirpūs kristaliniai milteliai, neturintys jokio skonio. Tik įaudrindami skonio receptorius esančius burnoje, sustiprina skonį ir jį paryškina. Glutamatai – sriubų, gatavų patiekalų, padažų, majonezų, konservų, dešrų, kepinių, gėrimų ir kitų produktų skonio manipuliacijos priemonė. Todėl, jei paėmę pomidorų padažo indelį pamatysite prierašą E620 ar E621, atkreipkite dėmesį, kad tame padaže pomidorų tyrė sudaro tik keliolika ar kelias dešimtis procentų, tuo tarpu likusi dalis yra vanduo, modifikuotas krakmolas (sutirštinimui), konservantai ir žinoma E620 ar E621 tam, kad apgautų jūsų skonį. Amerikiečių literatūroje minima, kad glutamatai sukelia migreną, astmą ir alergines reakcijas, taip pat manoma, kad jie gali sukelti žemo akispūdžio glaukomą, kuri yra sunkiai diagnozuojama ir dažnai priveda prie aklumo. Tačiau šie teiginiai dar nėra oficialiai įrodyti eksperimentiniais tyrimais, todėl tokie priedai toliau naudojami. Tik nuo mūsų apsisprendimo priklauso, ar norėsime būti laboratorinėmis pelėmis, ar valgysime sveikus produktus.

 

      Gamintojai nori gaminti išvaizdžius, ilgai išsilaikančius, tinkančius transportuoti ir pigius produktus, tuo tarpu vartotojui reikia geros kokybės maisto – natūralių, mažai apdorotų produktų be nebūtinų ar pavojingų maisto priedų. Tobulėjant maisto gamybos technologijoms, siekiant minimalios kainos ir beatodairiškai didinant produkcijos kiekius, maisto produktai tampa vis labiau rafinuoti, gražesni, skanesni ir pigesni, tačiau tuo pat metu juose sparčiai didėja įvairių maisto priedų kiekis. Kadangi už viską tenka kažkam sumokėti, dažniausiai mokame savo sveikata.

 

       Ne visi maisto priedai yra kenksmingi, dalis jų yra organizmo toleruojami ir gali būti vartojami be apribojimų. Kai kurie maisto priedai yra toksiški, bet, neviršijant leidžiamos paros dozės, sveikatai nekenkia. Deja, šiuo metu maisto pramonėje naudojama apie 1500 įvairių maisto priedų turinčių žymenį E, jie dedami kone į kiekvieną parduotuvės lentynose esantį produktą ir atskirti, kurie produktai yra iš tiesų geri, kartais prireikia detektyvo sugebėjimo. Tačiau atsakingi už savo maistą ir sveikatą esame tik mes patys, ir tik mes galime kontroliuoti, ką duodame savo organizmui.

 

 

Lentelėje, pateiktoje žemiau, rasite sąrašą maisto produktų priedų, kurie, manoma, yra pavojingi ir kurių reikėtų vengti. Sąrašas didelis ir norint sveikiau maitintis darbo įdėti reikės daug, tačiau tik nuo mūsų priklauso ar valgysime viską, ką mums pakiša chemijos ir bioinžinerijos pramonė, ar rinksimės natūralius ir sveikesnius produktus.

 

 Pastaba:

       Moksliniuose straipsniuose, nepriklausomų tyrimų ataskaitose, viešose informacijos priemonėse, internete pateikiama daug informacijos apie galimą pavojų sveikatai, kurį gali sukelti įvairių maisto priedų vartojimas. Tačiau vieningos nuomonės, kurie priedai yra vartotini ir kurie ne, nėra. Vien tai, kad dalis priedų vienose šalyse yra uždrausti, kitose leistini, rodo, kad jų poveikis sveikatai nėra pakankamai ištirtas.Pateiktas sąrašas yra surinktas iš įvairių šaltinių, tad dalis paminėtų priedų su laiku gali pasirodyti nepavojingi, tačiau taip pat tikėtina, kad yra ir daugiau maisto pramonėje naudojamų sveikatai žalingų priedų, kurie čia nebuvo įtraukti.

Tikimės, kad ši informacija paskatins šiek tiek atidžiau rinktis maisto produktus ir padės suprasti ką valgome bei kokią įtaką maistas gali turėti mūsų sveikatai ir kasdienei savijautai.

 

 

maisto priedai kurių vertėtų vengti 

 

NumerisPavadinimasAprašymasManoma – rekomenduojama
    
101aRiboflavino-5-fosfatasGeltonas dirbtinis dažiklisAbejotinas
E 102TartrazinasGeltonas dirbtinis dažiklisPavojingas, alergiškiems nevartoti
E 104Chinolino geltonasisGeltonas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 110Saulėlydžio geltonasis FCFOranžiniai geltonas dirbtinis dažiklisPavojingas
E 120Kochinelas, karmino rūgštisDažiklisDaug kur uždraustas
E 122Azorubinas, karmosinasRaudonas dirbtinis azodažiklisPavojingas, alergiškiems nevartoti
E 123AmarantasRaudonas dirbtinis azodažiklisLabai pavojingas, JAV uždraustas dėl alerginių reakcijų
E 124Kochinelas raudonasis ARaudonas dirbtinis azodažiklisPavojingas, alergiškiems nevartoti
E 127EritrozinasRaudonas dirbtinis azodažiklisPavojingas, alergiškiems nevartoti
E 128Raudonasis 2GRaudonas dirbtinis azodažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 129Alura raudonasis ACRaudonas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 131Patent mėlynasis VMėlinas dirbtinis dažiklisGali sukelti vėžinius susirgimus
132IndigasMėlinas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 133Briliantinis mėlinasisMėlinas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 141Chlorofilų vario kompleksaiAugalinis dažiklis sumaišytas su variuAbejotinas
E 142Žaliasis SŽalias dirbtinis dažiklisGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
150 b,c,dSulfitinė, amoniakinė karamelėRudas dirbtinis dažiklisAbejotinas
E 151Briliantinis juodasis BNJuodas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
154Rudasis FKRudas dirbtinis dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 155Rudasis HTRudas dirbtinis dažiklisAbejotinas
E 171Titano dioksidasBaltas mineralinės kilmės dažiklisAbejotinas
E 173AliuminisSidabro pilkumo mineralinės kilmės dažiklisAbejotinas, alergiškiems nevartoti
180Litorubinas BKRaudonas dirbtinis azodažiklisAbejotinas
E 210Benzoinė rūgštisDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 211Natrio benzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, kenkia kepenims
E 212Kalio benzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 213Kalcio benzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 214Etilo p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 215Natrio etilo p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 216Propilo p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 217Natrio propilo p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 218Metil-p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 219Natrio metil-p-hidroksibenzoatasDirbtinis konservantasAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 220Sieros dioksidas Konservantai, antioksidatoriai Trikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 221Natrio sulfitasTrikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 222Natrio rūgštusis sulfitasTrikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 223Natrio metabisulfitasTrikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 224Kalio metabisulfitasTrikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 226Kalcio sulfitasTrikdo virškinimą ir B grupės vitaminų įsisavinimą
E 227Kalcio vandenilio sulfitasDirbtinis konservantasTrikdo B grupės vitaminų įsisavinimą
E 228Kalio vandenilio sulfitasDirbtinis konservantasTrikdo B grupės vitaminų įsisavinimą
E 230Bifenilas

Dirbtinis konservantas

Kenkia odai, alergiškiems nevartoti
E 231Ortofenilfenolis

Dirbtinis konservantas

Kenkia odai, alergiškiems nevartoti
E 232Natrio ortofenilfenolisDirbtinis konservantasKenkia odai, alergiškiems nevartoti
E 233TiabendazolasDirbtinis konservantasKenkia odai
234Nizinas

Dirbtinis konservantas

Abejotinas, alergiškiems nevartoti

E 235Natamcinas

Dirbtinis konservantas

Abejotinas, alergiškiems nevartoti

E 239HeksametilentetraminasDirbtinis konservantasGali sukelti vėžinius susirgimus, alergiškiems nevartoti
E 242DimetildikarbonatasDirbtinis konservantasAbejotinas, alergiškiems nevartoti
E 249Kalio nitritasDirbtinis konservantas ir spalvos fiksatoriusStabdo deguonies apytaką kraujyje, hipertonikams nevartoti
E 250Natrio nitritasDirbtinis konservantas ir spalvos fiksatorius
E 251Natrio nitratasDirbtinis konservantas ir spalvos fiksatoriusHipertonikams nevartoti
E 252Kalio nitratasDirbtinis konservantas ir spalvos fiksatorius
2015-02-10