Pasirūpinkime vaikų emocine sveikata ir į širdis pasibels džiaugsmo šventė!

Pasirūpinkime vaikų emocine sveikata ir į širdis pasibels džiaugsmo šventė!

Ar dažnai susimąstome, kodėl verta prajuokinti ir taip pradžiuginti savo vaikus? Prasta nuotaika, blogas miegas, užsitęsęs liūdesys, nuobodulys ar net susikaupęs pyktis gali sutrikdyti vaiko emocinę sveikatą ar net sukelti ligas. Specialistų teigimu, juokas ir linksmi žaidimai vaiką atpalaiduoja, padeda įveikti neigiamas emocijas, sunkumus ir pažadina pozityvumą. Juokiantis veido raumenys organizmui perduoda impulsus, kurie teigiamai veikia nervų sistemą ir smegenų veiklą. Vaikui juokiantis dingsta  nerimo jausmas, atsikratoma baimių, vaikas užmezga tarpusavio ryšį su suaugusiuoju. Juokas pagerina kraujotaką, suaktyvina cheminius procesus. Juokiantis iškvepiamo oro srautas pagreitėja 10 kartų ir gali pasiekti 100 kilometrų per valandą greitį. Įprastai kvėpuojant neįmanoma taip giliai iškvėpti, kaip iškvepiama juokiantis, ir taip giliai įkvėpti, nustojus juoktis. Dėl tokio gilaus kvėpavimo ir gausių teigiamų emocijų vaikas iškart tampa energingesnis ir sveikesnis.

Utenos vaikų lopšelis – darželis „Saulutė“ ir   lopšelis – darželis „Gandrelis“ vaikai džiaugiasi “Džiaugsmo šventės” renginio prabėgusiomis laimės akimirkomis. Mažuosius linksmino balionų baseinas, nuotaikingos dainelės, judrieji žaidimai, malonios staigmenos ir įspūdingas balionų lietus. Mieli tėveliai, pajuokaukite, pažaiskite kartu su savo vaikais ir Jūsų namai ir širdys prisipildys džiaugsmo bei juoko stebuklu!

Keli patarimai tėvams kaip pralinksminti vaiką:

  • Prajuokinti vaiką nesunku: užsidėkite juokingą skrybėlę, pliaukštelėkite liežuviu sukeldami juokingą garsą, švelniai ir atsargiai pakutenkite.
  • Geram humorui reikia tinkamos atmosferos. Nebūkite pernelyg rimti, leiskite sau pažaisti, pakvailioti kartu su vaiku, parodykite, kad esate linkę juokauti ir skatinkite vaiką tai daryti.
  • Kartu su vaikais vartykite ir skaitykite linksmas knygutes, žiūrėkite gerą humorą dovanojančius filmukus.
  • Mokykite vaiką žvelgti giliau. Daiktus, reiškinius, poelgius vertinkite iš įvairių perspektyvų, neakcentuokite to, kas akivaizdu, mokykite atrasti daugiau prasmių, reikšmių.
  • Žaiskite humoro jausmą lavinančius žaidimus: tegul vaikai eina ieškoti lobio, o jūs sufleruokite šnypšdami garsiai (prisiartino prie lobio slėptuvės) arba tyliai (nutolo). Vaikams patinka paslaptys. Įdėkite kokį daiktą į maišelį, užriškite – čiupinėdamas vaikas turi atspėti, kas maiše. Galite užrišti akis ir „slaptą daiktą“ duoti paragauti. Vaikas turi spėti, ką ragauja. Lavina ir pojūčius.
  • Mažieji mėgsta žodžių žaidimus. Mama ką nors sako, vaikas turi atsakyti: „ir aš“. Mama: „noriu ledų“. Vaikas: „ir aš“. Mama: „krenta lapai“. Vaikas atsako „ir aš“. Ir tai sukelia juoką.

Visuomenės sveikatos specialistės Kristinos Jasiūnienės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokyklose informacija

2022-01-03