Šiaurietiškojo ėjimo diena Utenoje

Lapkričio 29 d. Lietuvos šiaurietiškojo ėjimo asociacija su partneriais organizavo Šiaurietiškojo ėjimo dieną Utenoje. Renginyje dalyvavo ir Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai. Dalyviai išklausė LSU doc. dr. Simonos Pajaujienės paskaitą ,,Kas yra teisingas judesys šiaurietiškame ėjime ir kaip to išmokti? Lektorė pristatė pagrindinius ŠĖ privalumus: gana lengvai išmokstama; iki 30 proc. mažiau apkrauna judamąjį aparatą, todėl ypatingai tinka turintiems sąnarių ir nugaros problemų; tinka ilgalaikei svorio kontrolei, gerina medžiagų apykaitą; santykinai maža tikimybė patirti traumas. Taip pat akcentavo svarbius ŠĖ modelius:

  • natūralus ėjimas/natūralūs judesiai;
  • kryžminis kūno koordinavimas/pakaitinis lazdų statymas;
  • funkcionalus lazdų pastatymas/atsispyrimas;
  • funkcinė vertikali/taisyklinga kūno padėtis;
  • pilna judesių amplitudė, įskaitant lazdų amplitudę;
  • lazdos statymas ne per stačiai, o nuožulniu kampu per vidurį žingsnio;
  • žingsniavimas atsispiriant su atviru delnu, paliekant ranką tik iki lazdos dirželio;
  • žingsnyje stabilus lazdos pastatymas, kai jos galas išlieka ant žemės kuo ilgiau;
  • pritaikytas žingsnio ilgis, susijęs su ūgiu, pėdos ir lazdos ilgiu;
  • lazda statoma šiek tiek priekyje kūno svorio centro;
  • aktyvus atsispyrimas;
  • judesys su nedidele pečių rotacija.

    Pranešėja S. Pajaujienė priminė ALFA techniką ir pristatė 5 žingsnių metodą-POLES:

                  1 žingsnis – vertikali laikysena – funkcionalus ėjimas (P);

                  2 žingsnis – lazdų kontrolė ir valdymas (O);

                  3 žingsnis – natūrali judesių amplitudė (L);

                  4 žingsnis – aktyvus pėdų darbas (E);

                  5 žingsnis – sportas ir variacijos (S).

Siekiant didesnės naudos sveikatai, labai svarbus taisyklingas ėjimas su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis. Tačiau pasitaiko ir klaidų: stačios, o nepasvirusios lazdos; judesys per alkūnės sąnarį, o ne iš peties; nėra rotacijos pečių juostoje, neatmojama lazda už nugaros (per maža mosto amplitudė); nėra lazdos rankenos suspaudimo – atleidimo; nėra atsispyrimo lazdomis; netaisyklinga laikysena; neaktyvus pėdų darbas. Lektorė taip pat pabrėžė, kad labai svarbus bendradarbiavimas. Seniūnijų, rajonų, miestų, šalies lygmens ir vyriausybės vadovai privalo atlikti svarbesnį vaidmenį inicijuojant ir skatinant fizine veikla pagrįstas programas ir iniciatyvas bei panaudoti sveikatos ir kitų bendruomenėje gyvenančių specialistų patirtį, žinias ir vadovavimą.

Einant su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis, labai svarbu išsirinkti tinkamas lazdas. ŠĖ lazdos gali būti reguliuojamos  arba ne. Lazdų aukštis pritaikomas individuliai, pagal žmogaus ūgį (ūgis x0,66),- sakė LEKI vadovas Arūnas Milkus. Jis rekomendavo norintiems įsigyti lazdas pasikonsultuoti su specialistais.

Po teorinės dalies vyko praktiniai užsiėmimai Dauniškio parke. Dalyviai atliko pramankštą, įvairius pratimus individualiai, porose ir grupelėse. Žaidimai paįvairino ir suteikė puikių emocijų susirinkusiems. Dėkojame Simonai Pajaujienei už profesionalumą, energiją ir charizmą.

Vakare šiaurietiškojo ėjimo mokymai vyko ,,Utenio“ stadione. Gausus būrys uteniškių susirinko išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą. Džiugu, kad po mokymų dalyviai klausė, – ,,tai kada sekantis užsiėmimas?” Tikimės, kad pamilsite šią fizinio aktyvumo formą ir tai taps Jūsų gyvenimo dalimi.

Jei nespėjote ar negalėjote atvykti į renginį ir labai norite išbandyti šiaurietiškąjį ėjimą, kviečiame kreiptis į Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą, tel. (8 389) 51 867 arba el. p. info@utenavsb.lt. Rūpinkitės savo ir artimųjų sveikata!

 

 

         Parengė Utenos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Alma Gaidienė

2022-11-30