Sveikata

Sveikatą lemia ne likimas ar atsitiktinumas – ją stipriname arba griauname mes patys.

Ar pamenate vaikystę? Ar pamenate, kaip ryškiai šviesdavo saulė, kiek buvo energijos ir noro pažinti pasaulį? Kaip norėjosi bėgti, judėti ir visur spėti? Kaip nieko neskaudėjo? Tą žvalumą ir gyvenimo džiaugsmą? Kažkodėl bėgant metams šie jausmai linkę blėsti, tačiau taip neturi būti. Sveikata ir energija žmogų gali ir turi lydėti visą gyvenimą!  Mūsų pareiga šiomis palydovėmis rūpintis ir pasistengti, kad jos dėl dėmesio stokos mūsų neapleistų.

Kol esame sveiki, dažnai pamirštame, kad mūsų kūnas nėra amžinas. Nors gamta mus apdovanojo kūnu, kuris gali pats save taisyti, gydyti ir puikiai mums tarnauti virš 100 metų, tačiau privalome juo deramai rūpintis.

Atrodo, mūsų visuomenėje susiklostė tragikomiška situacija: net vaikai žino, jog į benzininį variklį negalima pilti dyzelinio kuro, kad reikia naudoti tam tikros rūšies benziną. Jie žino net kodėl! O jeigu paklaustume šimto žmonių, kur, kaip ir kam mūsų organizme panaudojamas maistas,  vanduo ar alkoholis, didelė dalisklausiamųjų atsakys neteisingai arba visai neatsakys! Vadinasi, mes tiesiog nesusimąstome apie tai! O juk mūsų pačių sveikata (techninė būklė) kur kas svarbesnė nei automobilio. Savo kūno negalime atiduoti į techninio aptarnavimo centrą kol esame užsiėmę kitais reikalais, be to  ir „remontas” skausmingesnis.

Suteikti organizmui tinkamą kurą ir priežiūrą yra visai nesunku, reikia tik noro ir šiek tiek žinių.

Kiekvienam iš mūsų genai lemia sveikatos kokybę ir gyvenimo trukmę, kiekvienas žmogus gauna atitinkamą starto poziciją. Tačiau savo rankose turime kur kas daugiau galių valdyti savijautą ir gyvenimo trukmę, nei galime įsivaizduoti.

Labiausiai paplitusios vakarų visuomenėje ligos, tokios kaip aterosklerozė, diabetas, dažniausiai yra ne paveldimos ar ištinka “netyčia”, o užsitarnaujamos savo netikusiu gyvenimo būdu.

 Medicinos, biotechnologijų ir kitų mokslų pažanga jau dabar suteikia mums galimybę pailginti paveldėtą gyvenimo trukmę dešimtmečiais. Paradoksalu, betdauguma žmonių, patys to nesuvokdami, švaisto jiems dovanotą laiką ir nepaisant medicinos teikiamų privalumų, sugeba patrumpinti savo gyvenimą dvidešimčia ar trisdešimčia metų.

Gyvenimo kokybė, yra tik mūsų rankose. Žmogus besirūpinantis savo sveikata, net būdamas 60 ar 70 metų, gali jaustis žvaliau, sveikiau ir turėti daugiau jėgų, nei dažnas, savo sveikata nesirūpinantis, trisdešimtmetis.

Jei mokėsime pasirūpinti savo sveikata, ne tik džiaugsimės gera savijauta, energija, ilgaamžiškumu, bet ir dalinsimės gyvenimo džiaugsmu. Turėsime galimybę pasirūpinti žmonėmis, kuriuos mylime, padėti savo artimiesiems, užtikrinti ilgą, sveiką ir laimingą vaikų gyvenimą.

 

(c) Tomas Lenart, 2008. Visos teisės saugomos, tačiau galite cituoti ir skelbti šį tekstą, jei išsaugosite akivaizdžias bei veikiančias nuorodas į tinklapįwww.sveikasirjaunas.lt

 

2015-02-10